English version
ABF - den danske antikvarboghandlerforening ILAB

ilab book fairs in scandinavia

Skandinavisk Antikvarbogmesse 2011.

Antikvarboghandlere fra Danmark, Norge og Sverige samles i Rundetårn den 24.-26. november 2011 og udstiller og sælger spændende, vigtige, smukke, skægge, interessante gamle såvel som nyere bøger.

Website: www.skandinaviskantikvarbogmesse.dk/Scandinavian_Bookfair/Welcome.html

E-post: herman@lynge.com; rnn@kuriosa.dk

Der vil desuden være en række spændende arrangementer i form af foredrag, workshops m.m., som er relateret til bogen som objekt og bogens historie. Den Skandinaviske Antikvarbogmesse er en årlig tilbagevendende begivenhed, der på skift bliver afholdt i Oslo, Stockholm og København. Nedenfor følger listen over de foreløbigt tilmeldte til udstillingen. Danmark Roskilde Antikvariat. www.bogantikken.dk Corsaren. www.corsaren.dk Paludans Antikvariat. www.paludan-bog.dk/antikvariat Vangsgards Antikvariat. www.vangsgaards.dk Andersens Antikvariat. www.andersenant.dk Antikvariat Aldus. www.rarebooks.dk Forum Antikvariat. www.forum-antikvariat.dk Kaj Svendsens Antikvarboghandel. www.kajsvendsen.dk Mandøes Antikvariat. www.mandoes.dk Antikvariat Pilegaard. www.antikvar.dk/pilegaard Herman H.J. Lynge & Søn A/S. www.lynge.com Sophia Rare Books. www.sophiararebooks.com Bøger & Kuriosa. www.kuriosa.dk Nansensgade Antikvariat. www.bogantikvar.dk Sverige Antikvariat Torgny Schunnesson. www.schunnesson.com Bengtsson Fine Art. www.bengtssonfineart.com Ryös Antikvariat. www.ryo.se Antikvariat Morris. http://www.antikvariatmorris.se/ Carolina Böker & Konst. http://www.carolinabok.com Antikvariat Erato AB. www.antikvariaterato.se Antikvariat Classica. www.classica.se Gregers Antikvariat. www.gregersantikvariat.se Hälsinglands Antikvariat. www.lillbygalleriet.com Antiquaria Bok- & Bildantikvriat AB. Redins Antikvariat. www.redins.se Antikvariat Ola Eng. Antikvariat Mats Rehnström. http://www.matsrehnstroem.se/ Åkarps Antikvariat. www.akarpsantikvariat.se Norge Antikvariat Richard Sørbø. Ruuds Antikvariat.: www.ruudsantikvariat.no Finland Runebergin Antikvariaatti. http://www.antikvariaatit.net Tyskland Antiquariat Hans Lindner. http://www.antiquariat-lindner.de/ Antiquariat Manfred Nosbüsch. www.nosbuesch.com Antiquariat Michael Banzhaf. England Pickering & Chatto. www.pickering-chatto.com Benjamin Spademan. Schweitz Erasmushaus Rare Books. www.erasmushaus.ch Frankrig Librairie Walden. www.librairie-walden.com Ungarn Földvári Antikvárium. www.foldvaribooks.com Musikantiquariat Adam Bösze. http://www.musikantiquariat-bosze.eu